sobota, 11 października 2014

Xplore Team. Quizy edukacyjne (9-10 lat)

 

Każdy, kto choć trochę interesuje się materiałami edukacyjnymi dla najmłodszych dzieci, doskonale zna sympatycznego CzuCzu, którego podobizna zdobi wiele fantastycznych zabawek, puzzli i książek. Sama CzuCzu ubóstwiam i hołubię, Różę obkupiłam na wyrost w stopniu znacznie przekraczającym zdrowy rozsądek i na pewno na blogu stopniowo pokazywać będę te wszystkie skarby. Wydawnictwo odpowiedzialne za CzuCzu – Bright Junior Media, stworzyło nową markę – Xplore Team, pod domeną której na półkach księgarskich od kilku już dni zauważyć można nowość: „Quizy edukacyjne”. 

Odważna to decyzja. Oznaczenie nowego produktu starą, sprawdzoną, znaną i cenioną etykietą z pewnością ułatwiłoby jego promocję. Jednak Xplore Team to strzał w dziesiątkę. No bo czy niemal dorosły ośmiolatek chciałby się bawić kartami z wizerunkiem chłopca w konduktorskiej czapce, którego rumiane lico zdobi puzzle jego dwuletniej siostry? Zapewniam, że nie. Nie ma jednak to tamto. Składające się na drużynę Xplore czworo dzieciaków ocieka wręcz młodzieżowym żywiołem, wyluzowaniem i – no nie da się inaczej – geekową zajebistością; Seba, Max, silnik, deskorolka, piksele, duże słuchawki na szyi, pończochy do trampek – te sprawy. Będzie się chciało z nimi przyjaźnić, będzie się chciało z nimi pogłębiać wiedzę.

 
Poza tym rumiana buzia ciągle jest wyraźnie widoczna na froncie książeczki z pytaniami. 

Niby nowe, a jednak znajome


W zeszłym tygodniu dopisało mi szczęście i udało mi się wygrać jeden z Quizów w konkursie organizowanym na fanpage’u Xplore Team. W serii dostępne są trzy różne „Quizy”, każdy dla innej grupy wiekowej. Moja recenzja dotyczy tylko „Quizów” dla dzieci w wieku 9-10 lat. Pozostałych nie oglądałam, nie dotykałam, nie testowałam. 

Pozostałe "Quizy" w serii
„Quizy edukacyjne” od Xplore Team to 50 dwustronnych kart spiętych klipsem. Na kartach znajdują się pytania, a zaraz za nimi odpowiedzi, wszelkie wątpliwości można więc rozwiewać na bieżąco. 

  

W sumie ponad 120 pytań, a ich tematyka bardzo różna. Sporo tu szkolnych powtórek, czyli matematyka, ortografia, przyroda, geografia, historia. Dużo też pojęć i związków frazeologicznych do wyjaśnienia (tutaj kategorie najróżniejsze; astronomia, fizyka, film...). Mi jednak najbardziej do gustu przypadły pytania z wiedzy praktycznej, takie jak rozpoznanie niezbyt popularnych kolorów, odczytywanie oznaczeń umieszczanych na metkach odzieżowych, czy poziomych znaków drogowych. Pojawiło się nawet pytanie z prawa! 
Świeżo upieczona pani magister poradziła sobie z zadaniem. :)
 "Quizy edukacyjne” od Xplore Team to naprawdę fantastyczna sprawa. To prosty, a skuteczny sposób, aby wraz z dzieckiem zrobić coś innego niż dotychczas. Zabawa w pytania, dzięki kompaktowej i wygodnej formie, odbywać się może dosłownie wszędzie, w szczególności – jak słusznie zauważa wydawca – z dala od komputera. To zastrzyk nowej, być może nieznanej dotąd wiedzy i odskocznia do dalszych dociekań.


Nowe, a jednak stare

„Quizy edukacyjne”, choć czarują nieznaną dotąd marką, nie są aż tak nowe, jak mogłoby się wydawać. Wcześniej bowiem, w 2009 roku, wydane zostały „Zabawy edukacyjne” z serii „Zgaduj z CzuCzu”. W bardzo podobnej formie (tekturki z pytaniami połączone klipsem), także dla trzech grup wiekowych. Wciąż dostępne są w niektórych księgarniach internetowych. Wydania różnią się zawartością, prezentują całkowicie różny zbiór pytań oraz ilustracji. Jeśli ktoś ma „Zabawy”, może także nabyć „Quizy”, bez obawy, że natknie się na to samo.


O, tak wyglądają.


Szczerze przyznać muszę, że to "CzuCzuczowy” pierwowzór wzbudza mój większy entuzjazm. Choć niektóre z zadań są bardzo podobne, to jednak różnią się „sposobem podania”. „Zabawy edukacyjne” proponowały zadania znacznie bardziej kreatywne. „Quizy” (w zasadzie zgodnie ze swą nazwą, więc może nie powinnam się czepiać) proponują przede wszystkim pytania testowe, gdzie odpowiedź wybrać musimy z trzech lub, co gorsza, dwóch zaproponowanych propozycji. Zamiast więc zachęcić dziecko do mówienia, opowiadania, formułowania zdań i kombinowania, czekamy tylko na krótkie „ce” i czasami, bez głębszej refleksji nad pytaniem, przechodzimy dalej.
Budzi to moje niezadowolenie z dwóch powodów. Przede wszystkim, zwłaszcza w pytaniach, gdzie do wyboru mamy tylko dwie odpowiedzi, poprzez eliminację niepoprawnych rozwiązań, wybór tego właściwego jest oczywisty. Druga, bardziej ogólna refleksja jest taka, że świat zmierza w złym kierunku. Coraz częściej proste, niekłopotliwe rozwiązania zastępują te, których osiągnięcie sprawia trudności, ale przynosi wiele satysfakcji. Szkoda.
Zabrakło też tego, co w starych „Zabawach” podobało mi się najbardziej i przyznam, że strata ta jest dość dotkliwa. Mowa o wspaniałych zagadkach logicznych, które wymagały długiego myślenia, wspólnych narad, a czasami nawet rozpisywania sobie wszystkiego na kartce.

Niestety, tego typu zadań w "Quizach" nie ma. :(***

„Quizy edukacyjne” jak najbardziej polecam, a i całe Xplore Team warto mieć na uwadze. Ciekawa jestem, czy poza quizami stworzą coś jeszcze. Mam nadzieję, że tak. Wśród pomocy i zabaw edukacyjnych dla młodszych dzieci można przebierać i wybrzydzać do woli, jednak znalezienie czegoś naprawdę wartościowego dla młodzieży w wieku szkolnym (czego młodzież ta nie wyśmieje i nie zignoruje) graniczy niemal z cudem. Xplore Team mógłby się świetnie wstrzelić w tę ziejącą beznadzieją lukę.


Wydawnictwo Bright Junior Media
Xplore Team
Strona www  Facebook

1 komentarz :

  1. Moja siostra ma puzzle z Czu czu. Bardzo fajne! :)
    KasiekM

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...